Jetra je ogledalo zdravlja i reflektor svake bolesti

Obavlja više od 300 funkcija u organizmu, glavni je filter za bakterije iz creva, otrove i lekove. Jedini je organ koji može da se regeneriše

NAJZAPOSLENIJI organ u telu je jetra. Smeštena duboko ispod desnog rebarnog luka, obavlja više od 300 funkcija. Stari Grci su govorili da je središte ljudske duše zato što je dobro sakrivena. Ima kilogram i po težine, a posle kože je najveći organ bez kojeg je život nemoguć. Hepatolog profesor dr Rada Ješić – Vukićević, iz Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju Kliničkog centra Srbije, objašnjava koliko je jetra angažovana i kako da je sačuvamo zdravom.

– Jetra ima zadatak da prevari svu hranu koju unesemo. Istovremeno, vrši detoksikaciju štetnih produkata koji se izbacuju kroz urin i stolicu. Ona je glavni filter za bakterije koje se prirodno nalaze u crevima, ali i sve otrove koji uđu u organizam, uključujući i lekove. Najviše se angažuje kada unosimo antibiotike, psihofarmake, ali i druge medikamente. Opterećuju je i toksini poput pesticida, zagađivači hrane i vode sa kojima organizam dolazi u dodir. Vrši i detoksikaciju alkohola i duvanskog dima koji stižu krvotokom. Sintetiše većinu proteina u krvi i tako reguliše nivo šećera i stvara energiju za rad drugih organa. U jetri se odigravaju svi važni metabolički procesi. U njoj nastaje holesterol, ali tu i stiže putem krvi, a eliminiše se preko žuči.

* Kako se jetra regeneriše?

– To je jedini organ koji može da se regeneriše. Čak i ako se iz nekog razloga unište tri četvrtine, u stanju je da poslednjim delom preuzme sve funkcije i obavlja ih potpuno normalno. Osim toga, taj poslednji deo ima moć da se regeneriše i potpuno vrati u prvobitno stanje. Za ovo obnavljanje potrebno je između četiri i šest nedelja. Zato ona i jeste savršena za transplantaciju, jer se može presaditi samo jedan deo, pa da se sve u potpunosti nadomesti.

NIKAKO MASNO I PRŽENOJETRI ne prija često uzimanje velikih količina masne i prerađene hrane, ni brza hrana poput prženih krompirića, krofni, čipsa i sličnih proizvoda koji deluju toksično na jetru. Isto se odnosi i na začinjenu, pohovanu, prženu, konzerviranu hranu. Materije iz ovako pripremljene hrane oštećuju membrane ćelije jetre, prodiru u nju i nastavljaju štetne procese. Zdrave masnoće su u hladno ceđenim uljima, najpoželjnije je maslinovo i od semenki bundeve. Jetri ne prija ni alkohol i gazirana pića, dok kada u umerenoj količini deluje pozitivno na rad ovog organa i štiti od karcinoma, pokazuju poslednja istraživanja. Zapravo, trebalo bi biti umeren i u jelu i u piću, izbegavati stresne situacije. Jedite što više svežeg voća i povrća, jer svako prejedanje izaziva slabost organizma, koja se i javlja zbog zamora jetre jer nije u stanju da tu količinu hrane preradi – naglašava sagovornica “Života plus”.

* Koliko često ovaj organ oboleva?

– Bolesti jetre su na četvrtom mestu kao uzročnici smrti, ali je suština da je to organ koji ne boli, pa se najčešće tek rutinskim pregledima otkrivaju dugo pritajene i podmukle. Međutim, zakasnelo dijagnostikovanje je problem jer je tada bolest već u odmakloj fazi pa su i šanse za lečenje znatno manje. A, zbog ozbiljnih posledica, bolest bi trebalo što ranije otkriti. Osim toga, položaj jetre i njene funkcije su u tesnoj vezi sa svim dešavanjima u organizmu. Svaka bolest na bilo kom organu odražava se na jetru. Istovremeno, bolesna jetra utiče na rad mozga, pluća, bubrega, creva, kože, krvi…

* Šta najčešće uzrokuje bolesti jetre i kako se leči?

– Najčešći uzročnici su masti i alkohol koji dovode do masne jetre, kao i B i C virusi. Masna jetra ima ozbiljne posledice ako se ne leči i karakteristična je za savremenog čoveka. Nema posebnih tegoba, eventualno može da se javi bol ispod desnog rebarnog luka zbog povećanja jetre. Ukoliko se ne leči i ne primeni adekvatna terapija, završava u cirozi. Ciroza može da bude dugo prisutna, a da se ne primeti, baš zato što jetra ne boli. Bolest pokazuju laboratorijske analize, a potom i ultrazvuk, dopler krvnih sudova u gornjem delu trbuha, skener, magnetna rezonanca.

* S obzirom na to da se bolest jetre često kasno otkrije, koje su najteže posledice?

– Na razvijen oblik ciroze ukazuje i povećanje slezine, pojava slobodne tečnosti u stomaku koja mora da se eliminiše jer dovodi do nadimanja, slabljenja funkcija bubrega, pojave hepatične encelofatije kao posledice oštećenja mozga usled toksičnih materija iz creva, koje bolesna jetra ne može da preradi. One krvotokom stižu do centralnog nervnog sistema, oštećujući ga i pacijent na kraju može da završi i u komi. Ipak, najteža komplikacija ciroze jetre su karcinomi koji se javljaju u velikom procentu – ističe naša sagovornica.

 

Izvor: novosti.rs