Urinarne infekcije su veoma česta oboljenja, po učestalosti odmah iza infekcija respiratornog trakta. Još ih možemo nazvati infekcijama mokraćnih puteva.
Radi se o bakterijskoj infekciji koja moze pogoditi bilo koji dio urotrakta (bubrezi, ureteri –mokraćovodi koji urin sprovode od bubrega do bešike, bešika i uretra – mokraćna cijev koja urin sprovodi od bešike ), ali ipak najčešće se inficiraju mokraćna bešika (Cystitis) i uretra (Urethritis).
Uzročnici su crijevne bakterije, najčešće je u pitanju Escherichia colli (80 % slučajeva), a onda i Proteus, Klebsiella, Pseudomonas, Enterococcus, kao i spoljašnje Streptococcus, Staphylococcus i druge. Najčešće nastaju kao posledica pada imuniteta tj. smanjene otpornosti organizma, čestog zadržavanja mokraće, neredovne stolice, neadekvatne higijene, polnog odnosa …
Zbog anatomske građe uretre kod žena (kraća uretra) urinarne infekcije su učestalije kod ženskog pola.
Klinički, uro-infekcije se manifestuju simptomatologijom tipa jakog nagona za mokrenjem i češćim mokrenjem, pečenjem pri mokrenju, bolom, promjenom boje i mirisa mokraće, nekad i prisustvom krvi u mokraći.
Ukoliko se kod prisustva navedenih simptoma infekcija ne liječi, infektivni proces se može prenijeti i na gornje urinarne puteve sa pojavom povišene temperature, groznice, slabosti, bola u leđima, mučnine i nagona za povraćanje.
Dijagnoza urinarnih infekcja postavlja se na osnovu kliničke slike, pregleda urina (mikroskopski pregled urina i urinokultura) uz ostale laboratorijske analize, a po potrebi rade se i dodatna ispitivanja.
Tretman podrazumijeva upotrebu antibiotika (najbolje na osnovu antibiograma) uz konzumaciju više čaja i odmaranje. Antibiotsku terapiju sprovesti u cjelosti kako bi se infekcija izliječila u potpunosti.
Comments are closed.