Infekcija može da ošteti čulo mirisa

GLjIVIČNE infekcije nosa i sinusa nisu retkost, međutim, bez detaljnih pregleda nije ih lako dijagnostikovati. Dodatni problem predstavlja i to što pacijenti ne mogu sami da prepoznaju njihovo postojanje u nosu.

Pukovnik dr sc. med. Milanko Milojević, načelnik klinike za otorinolaringologiju Vojnomedicinske akademije, u intervjuu za “Večernje novosti” objašnjava da lečenje gljivičnih infekcija nosa i sinusa zahteva i hirurško i medikamentozno lečenje. Hirurško lečenje se izvodi endoskopskim pristupom koji isključuje pravljenje reza na licu da bi se pristupilo sinusu, dok medikamentozno podrazumeva primenu lekova direktno na sluzokožu nosa ili sistematsku primenu.

– Najbenignija forma sa kojom se obično srećemo je fungal ball, gljivica u obliku loptice koja zahvata maksilarni i sfenodini sinus i spada u neinvazivne forme gljivičnih infekcija – kaže dr Milojević. – Temperatura i vlažnost u sinusima pogoduju njenom razvoju pa se najčešće i javlja. Ona se odstranjuje hirurški, njen povratak je vrlo redak. Dodatna terapija lekovima za ovaj oblik nije potrebna. Pored fungal bola često srećemo i alergijski gljivični sinuzitis.

Kako dolazi do pojave alergijskog gljivičnog sinuzitisa?

– Udahnuti vazduh kroz nos kod ove forme izaziva alergijsku reakciju organizma koja u daljem toku vodi do pojave polipa u nosu. Od ove forme uglavnom obolevaju osobe u trećoj deceniji života i to češće muškarci. Glavna karakteristika je često vraćanje polipa i pored potpune primene terapije i njihovog odstranjivanja.

Postoje li neki specifični simptomi koji ukazuju da je došlo do razvoja gljivica u nosu i sinusima?

– Nema specifičnih simptoma i osoba ne može sama da posumnja da je došlo do pojave gljivica. Pacijenti obično dolaze na pregled iz nekog drugog razloga, na primer zbog otežanog disanja. Tek posle svih dijagnostičkih pregleda, dosta karakteristične radiološke slike i mikrobiološke analize, možemo sa sigurnošću da kažemo da je u pitanju gljivična infekicija.

Kako se gljivice manifestuju?

– Zavisi od vrste gljivica. U toku operacije u sinusima nailazimo na naslage različite boje, oblika i čvrstine. Boja im je od crne i braon pa do zelene. Često formiraju loptastu formaciju u zahvaćenom sinusu, i čvrstina im se najčešće upoređuje sa čvrstinom maslaca.

* Koliko traje lečenje s obzirom na to da se gljivice u nekim slučajevima vraćaju?

– To pre svega zavisi od kliničkog ispoljavanja gljivične infekcije. Kod fungal ball, na primer, lečenje se završava hiruruškom terapijom i ti pacijenti nikada više nemaju problema. Pacijenti sa alergijskim gljivičnim sinuzitisom se za razliku od onih koji su imali fungal bol relativno često vraćaju. Obično se ponovo javljaju posle dve do tri godine sa novim polipima u nosu, koje opet moramo da operišemo. Kod ovog oblika infekcije osim hirurške intervencije, potrebna je i terapija lekovima.

* Do kojih komplikacija može da dođe ukoliko pacijent ne počne na vreme sa lečenjem?

– To opet zavisi od kliničkog ispoljavanja. Neinvazivne forme gljivičnih infekcija ne daju komplikacije, ali mogu da remete kvalitet života pacijenta u smislu oštećenja ili gubitka čula mirisa, otežanog disanja kroz nos i slično. Invanzivne forme daju najozbiljnije komplikacije.

* Da li su neke osobe podložnije razvoju gljivičnih infekcija nosa?

– Do ovih infekcija obično dolazi kod imunokompromitovanih pacijenata, odnosno onih kod kojih je imunitet oslabljen, najčešće zbog neke bolesti. Neinvazivne forme kao što je fungal ball češće se ispoljavaju kod dijabetičara. Teže, invanzivne forme kod kojih gljivice prodiru i u krvne sudove srećemo kod pacijenata sa leukemijom, osoba koje primaju imunosupresivnu terapiju zbog transplantacije nekog organa i kod onih sa uznapredovalim dijabetesom.

* Koliko su invanzivne forme gljivičnih infekcija opasne?

– Veoma, jer one, nažalost, kod ovih pacijenta često mogu da dovedu do smrtnog ishoda. Akutna forma invazivnih gljivičnih oboljenja zahteva radikalan hirurški tretman, koji podrazumeva odstranjivanje svih delova sinusa zahvaćenih gljivičnom infekcijom. Lečenje je dugotrajno i lekovi koji se koriste mogu da oštete jetru. Hronične invanzivne forme, na sreću, imaju bolju prognozu. Lečenje je, takođe, hiruruško, ali su rezultati dosta bolji, a smrtni ishod nije tako česta pojava.

PRIJA IM TOPLOTA* Šta pogoduje razvoju gljivica?
– Visoka temperatura i vlažna klima odlična su sredina za razvoj gljivica. U skladu sa tim primetili smo da postoje neki geografski lokaliteti, ne samo u našoj zemlji već i u zemljama bivše Jugoslavije, iz kojih nam češće dolaze pacijenti sa gljivičnim infekcijama nosa. To su južni delovi bivše zemlje, Crna Gora i Makedonija.

ŠIRI SE NA DRUGE ORGANE

* Može li gljivično oboljenje osim sinusa da zahvati i ostale delove lobanje?

– Dešava se da se u nekim slučajevima infekcija proširi van granica sinusa, i to obično kod pacijenta sa alergijskim gljivičnim sinuzitisom. Infekcija može da zahvati okolne strukture kao što je očna duplja, i da prodre u koštane strukture lobanje.

 

Izvor: novosti.rs