Alergija na sunce – što učiniti i kako se opet izlagati suncu?

Kako biste izbjegli neugodan osip postupno se izlažite suncu u kasnopopodnevnim satima, a tijekom dana izložene dijelove tijela zaštitite odjećom.

Dok su opeklinama od sunca skloniji ljudi svjetlije puti, alergija na sunce ne bira – pogađa ljude svih vrsta kože. S alergijama na sunce, odnosno različitim oblicima fotodermatoza, susreće se između 10 i 20 posto ljudi, a pojavljuje se 10 puta češće kod žena.

Sklonost alergijama moramo tražiti i u vlastitoj obitelji – istraživanja pokazuju da je čak do 50 posto alergija na sunce nasljedno.
Kod primarnog oblika alergije na sunce (fotodermatoze) razvija se određen oblik osipa ili neka druga kožna promjena isključivo nakon izlaganja suncu, a taj je osip potrebno tretirati na isti način kao i običnu opeklinu.

Najbolje je na zahvaćeno mjesto što prije staviti hladan oblog, a ako vas zaista muče jaki bolovi, pokušajte ih spriječiti paracetamolom. Zatim se javite vašem liječniku, koji će vas ili uputiti dermatologu ili pregledati.

Sigurno će vas detaljno ispitati jeste li uzimali kakve lijekove i koristili kakve kreme za sunčanje, a u nekim će slučajevima naručiti pretrage krvi i urina kako bi isključio ili potvrdio neke druge bolesti koje bi mogle biti u podlozi vaše alergijske reakcije.

– Alergija na sunce tipično se pojavljuje na dekolteu ili rukama, pa se u početku savjetuje zaštitno prekrivanje tih dijelova kože odjećom te je istodobno najbolja prevencija razvoja alergije na kremu za sunčanje.

Izvor: 24sata.hr