Lekovi mogu da ”istope” miome

Ukoliko pacijentkinje dobro reaguju na šestomesečnu terapiju i miom se smanji, može se izbeći hirurški zahvat.

MIOMI materice donedavno su lečeni uglavnom hirurški, što je u velikom broju slučajeva podrazumevalo odstranjivanje meterice, i najviše pogađalo žene koje pre toga nisu rađale. Nova era u lečenju bolesti koja pogađa milione žena širom sveta započela je 2012. godine kada je prvi lek za preoperativno lečenje mioma dobio evropsku dozvolu za promet.Od prošle godine on se primenjuje i u Srbiji.

Profesor dr Aleksandar Stefanović, direkotor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, u intervjuu za “Večernje novosti” kaže bi prema aktuelnim stručnim preporukama medikamentoznu terapiju obavezno trebalo preporučiti svakoj ženi koja ima miom od tri centimetra ili veći i anemiju. Preporuka je i da se svakako razmotri ova terapija i kod ostalih žena sa miomima materice.

* Šta se ovom terapijom postiže kod žena sa miomima?

Dugoročna primena leka pruža mogućnost ženama da izbegnu operaciju. Najveću korist imaju žene u reproduktivnom periodu, koje nisu završile reprodukciju ili žele da sačuvaju matericu. Takođe, ova terapija može biti adekvatan izbor i za žene u perimenopauzi, imajući u vidu da se lek može primenjivati dugoročno, dok žena ne uđe u menopauzu, kada će fiziološki doći do regresije simptoma, čime se potencijalno može izbeći operacija.

* Zašto nastaju miomi?

– To su najčešći dobroćudni tumori glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u prvenstveno reproduktivnom periodu. U većini slučajeva ne daju nikakve simptome. Kod određenog broja žena koje imaju izražene simptome (od 20 do 50 odsto), javlja se osećaj pritiska na bešiku ili debelo crevo, bol u donjem delu leđa, trbuha, nelagodnost prilikom seksualnog odnosa, nepravilna i obilna krvarenja iz materice čija je posledica anemija koju je obično teško lečiti.

* Kako se dijagnostikuju?

– Najčešće slučajno tokom rutinskog ginekološkog i ultrazvučnog pregleda. Samo lečenje mioma zavisi od simptoma, starosti žene, broja porođaja, lokalizacije tumora, opšteg zdravlja. U prošlosti je prevashodno bilo operativno.

* Šta je najbolje za žene sa miomima koje imaju problem da zatrudne?

– Miomi, u zavisnosti od veličine i lokalizacije, mogu uzrokovati neplodnost ili komplikacije tokom trudnoće. Nakon petogodišnjeg kliničkog iskustva, dostupni podaci nam ukazuju da posebno ova grupa pacijentkinja može da ima značajnu korist od medikamentozne terapije. Ukoliko pacijentkinje nakon šestomesečne terapije dobro odgovore i miom se smanji, može se izbeći hirurški zahvat i pristupiti prirodnom začeću ili biomedicinski potpomognutoj oplodnji.

 

Izvor: novosti.rs